Discgolf - hody na presnosť

Úvod DISCGOLF


Lietajúce disky o priemere 22cm pre presne cielené hody.


V našej ponuke sa nachádzajú rôzne modely hlavne od amerického výrobcu Discraft v rôznych plastových prevedeniach a tiež disky od čínskeho výrobcu Yikun, všetky schválené PDGA.


UPOZORNENIE: DISKY PRE DISC GOLF SA DODÁVAJÚ V NÁHODNÝCH FAREBNÝCH PREVEDENIACH.

Svoju preferovanú farbu uveďte do poznámky v objednávke, poskúsime sa Vám vyhovieť, ak je disk na sklade v uvedenej farbe.


Kompletné info a pravidlá o športoch s diskom nájdeš na stránkach našej asociácie - www.szf.sk a www.discgolf.sk.


 


Disky pre hru discgolf nie sú vhodné pre hádzanie z ruky do ruky!Lietajúce disky o priemere 22cm (hmotnosť 150-178 gramov) pre presne cielené hody.

 

Discgolf je hra podobná jamkovému golfu, cieľom je pri čo najmenšom počte hodov umiestniť (trafiť) disk do kovového koša umiestneného v rôznych pozíciách na ihrisku.

Pozrite si naše krátke videá z DG turnaja v Budmericiach Spring Fling 2012, alebo z najväčšieho slovenského DG turnaja v Smoleniciach Smolenice Open 2012.

 

Kompletné info a pravidlá o športoch s diskom nájdeš na stránkach našej asociácie - www.szf.sk a www.discgolf.sk.

 


 

Sezóna 2018 prináša malý "revolučný" obrat - Discraft prechádza na svetový (4-číselný) štandard pri označovaní stability diskov.

Trvalo to dlhé roky, ale napokon aj tento priekopník vo výrobe diskov uznal, že svet si osvojil číselnú charakteristiku používanú konkurenčnými výrobcami diskov a od tohto roku prechádza teda na 4-číselný rating.


A čo tieto 4 čísla vyjadrujú?

Prvé číslo - SPEED - rýchlosť disku, zvyčajne od 2-14.

Čím vyššie číslo, tým disk vyžaduje udelenie vyššej letovej rýchlosti. Pre hráča to znamená rýchly švih. Naproti tomu disk s nižšou rýchlosťou vyžaduje švih, ktorý by mal byť schopný vyvinúť aj začiatočník, či mierne pokročilý hráč.

 

Druhé číslo - GLIDE - kĺzavosť disku, zvyčajne 2-6.

Čím vyššie číslo, tým dlhšie sa disk udrží vo vzduchu.

 

Tretie číslo - TURN - točivosť v rýchlej fáze letu najčastejšie od (-3) do +1.

Štvrté číslo - FADE - točivosť v záverečnej, pomalej fáze letu od 0 do 5.

Disk má pri vypustení z ruky vyššiu rýchlosť, ktorú postupne stráca a práve o tejto vlastnosti hovoria posledné 2 čísla (TURN a FADE).

Pri TURN (-3) poletí disk v rýchlej fáze letu výrazne vpravo a so stratou rýchlosti, v závere "fejdne" (zatočí, preklopí sa) miernejšie (1) či výraznejšie (3) do ľavej strany.


Pozor, pre pochopenie tohto 4-číselného ratingu, nesmiete jednotlivé čísla chápať samostatne, ale iba ako súvislé, zviazané charakteristiky.

T.j. ak ste začiatočník s pomalým švihom a neudelíte disku so SPEEDom napr. 11-12 požadovanú vysokú rýchlosť, tak potom nemôžete očakávať, že tento disk v prvej, rýchlej fáze pôjde výrazne doprava,

hoci má napríklad vysoký mínusový TURN (-3), ale okamžite začne zatáčat doľava, takže v podstate prejde hneď do "pomalej" druhej fázy a doletí iba na krátku vzdialenosť!


Pre hru na stredne ťažkom ihrisku budete pre začiatok potrebovať približne iba 3-5 rôznych diskov, v závislosti od dĺžky jamiek, zložitosti prekážok a poveternostnej situácie, takže sa neľakajte našej širokej ponuky.

Časom sa vaša výbava diskov určite rozrastie, presne tak ako sa bude zlepšovať vaša technika hádzania a požiadavky na rýchlejšie a stabilnejšie disky.

 


Začiatočníkom odporúčame skôr disky pomalšie, SPEED (4-7) a také čo majú TURN mínusový (0 až -2).Stabilný, nestabilný, veľmi stabilný - čo je toto za peklo?

Okrem delenia diskov podľa predpokladanej vzdialenosti doletu, označujeme disky ešte touto základnou, stručnou charakteristikou ich dráhy letu.

Táto ako keby sumarizovala celý 4-číselný rating do jedného pojmu.

Stabilný a veľmi stabilný disk nemení dráhu letu, letí jedným smerom a v závere sa mierne, či veľmi výrazne, ale určite prevalí do ľavej strany.

(Ak ho teda hodíte technicky správne a nezmení sa vietor).

Nestabilný disk práveže mení dráhu letu, čo nám môže pomôcť, ak chceme natiahnuť vzdialenosť doletu, ale prináša to výraznejšie riziko,

že ak príde k chybe hráča, alebo zafúka vietor zo strany, tak sa disk preklopí a neočakávane odletí nežiadaným, nepredpokladaným smerom.


Podľa čoho viem, či je disk stabilný, alebo nestabilný?

Ako pomôcka nech vám poslúžia posledné 2 číslice z ratingu - TURN a FADE.

Ak súčet TURN a FADE čísiel má kladnú hodnotu +2 a vyššiu, tak disk je veľmi stabilný.

Ak je hodnota okolo nuly až +1, tak je disk stabilný a ak je hodnota záporná, tak je disk zvyčajne nestabilný.

Napríklad:

disk Force (12,5,0,3) - (TURN + FADE) = +3 - veľmi stabilný disk

disk Avenger SS (10,5,-3,1) - (TURN + FADE) = -2 - nestabilný disk

Takisto disky s vysokou opačnou polaritou (pri týchto dvoch číslach) sa zvyčajne chovajú nestabilne.

Napríklad:

disk Nuke SS (13,5,-3,3) - v I. fáze letí dlho doprava a niekedy sa nestihne preklopiť do ľavej strany - napr. zafúka silnejší vetrík a pod.A je tu ešte aj hmotnosť disku, druh plastu, opotrebovanosť disku...

Všetko to má vplyv na letovú dráhu a nedá sa vtesnať do čísel a pomenovaní, ale treba sa s tým zoznámiť hádzaním, hádzaním a zase len hrou. Naozaj, je to len hra a hlavne zábava.(Uvádzaná charakteristika stability letu platí pre pravoruké bekhendy).

Všeobecne však platí princíp, že všetky pravákom hodené "bekhendy" majú tendenciu v závere svojho letu, keď strácajú rýchlosť, stáčať sa do ľavej strany.

(Pre "forhendy" to je zase presne naopak). Najlepšie je si to odskúšať priamo pri hre.

Analýzu letových dráh rôznych diskov nájdeš na: www.flightanalyzer.comPrehľad stability diskov:Yikun Discgolf Stabilty and Distance chart

Discraft Stability rating guideCopyright 2018 - 2024 © DISCLINE.COM - Ultimate frisbee - Disc Golf - Freestyle